Giętkie pędy palm rotangowych to naturalny materiał do produkcji mebli. Znamy go pod nazwą rattan – jest trwały, elastyczny, odporny na działanie wody oraz łatwo wchłania barwniki. Jednak wraz z upływem czasu kolor płowieje, przez co wykonane z rattanu meble zaczynają wyglądać na zniszczone i zaniedbane. Oczywiście można je potraktować papierem ściernym oraz ponownie pomalować, jednak taka wielokrotna interwencja sprawia, że rattan staje się podatny na uszkodzenia mechaniczne, pęka, łuszczy się. Rattan i drewno to dwa najczęściej wybierane surowce naturalne do produkcji mebli ogrodowych. Ale można je zastąpić technorattanem – tworzywem sztucznym doskonale zdającym egzamin w warunkach dużego nasłonecznienia i znacznej wilgotności.
Technorattan: perfekcyjna imitacja rattanu
Technorattan zwany też rattanem syntetycznym bądź polirattanem to tworzywo sztuczne o bardzo wysokiej odporności na działanie promieniowania ultrafioletowego i zmiany temperatury. Jeśli na hasło „tworzywo sztuczne” pojawia się w waszej wyobraźni najprostsze białe plastikowe krzesełko wątpliwej urody, technorattan całkowicie zmieni postrzeganie syntetyków wykorzystywanych do produkcji mebli. To tworzywo umożliwiające stworzenie form przestrzennych do złudzenia przypominających te wykonane z naturalnego pierwowzoru. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić leżaki ogrodowe wykonane z pędów palmowych od tych, które zeszły z taśmy produkcyjnej. Trzeba ich dotknąć, żeby upewnić się jaki surowiec został wykorzystany. Co ważne, meble ogrodowe z technorattanu są równie lekkie jak te z rattanu naturalnego.
Wokół basenu
Jeżeli w naszym ogrodzie wyznaczone jest stałe miejsce na stół, krzesła, leżaki czy grill, ciężar mebli nie ma żadnego znaczenia. Jeśli jednak meble ogrodowe przez cały sezon wiosenno-letni przestawiane są z miejsca na miejsce – raz są na trawie, raz na tarasie, raz przy basenie – dobrze kupić takie, które nie będą zbyt ciężkie. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że obok promieniowania słonecznego, meble ogrodowe narażone są na wilgoć – i to nie tylko dlatego, że wiosna i lato obfitują w burze i gwałtowne ulewy. W grę wchodzi także rosa związana z różnicą temperatur między dniem i nocą; bliskość basenu oraz fakt, że wprost z wody idziemy odpocząć na leżak, a także to, że podczas biesiad na wolnym powietrzu wciąż coś się wylewa: soki, kawa, herbata. Życie wokół przydomowego basenu toczy się bardzo intensywnie, dlatego zwłaszcza leżaki na basen muszą być wykonane z trwałego i odpornego surowca.
Leżak – synonim wygody
I leżaki drewniane, i te z technorattanu powinny być przede wszystkim wygodne. Leżak ogrodowy to najwygodniejszy z mebli przeznaczonych do odpoczywania na świeżym powietrzu. Kupując leżaki zwracajmy uwagę na stabilność, możliwość regulacji zagłówka – im więcej pozycji możemy przyjąć na naszym leżaku, tym większy komfort odpoczywania. Dobrze, aby leżak na basen miał antypoślizgowe podkładki pod nogami a ten, który zamierzamy transportować z miejsca na miejsce – kółka. Jeśli planujemy zakup większej ilości leżaków, koniecznie powinniśmy mieć możliwość sztaplowania, czyli złożenia ich na płasko i układania w stosy zajmujące niezbyt dużo miejsca.
Poduszki i materace do leżaków
Leżak na basen nie wymaga zakupu dodatkowych poduszek czy materaca: wystarczy rozłożyć na nim ręcznik, ale i bez niego wypoczynek jest komfortowy. W przypadku leżaka ogrodowego, na którym lubimy ucinać sobie popołudniową drzemkę, poduszka i materac będą dodatkowymi atutami. Niech nas tylko nie zwiedzie czujność: tekstylia zawsze trzeba zabrać na noc do domu. Możemy też ułatwić sobie życie kupując pojemnik z technoattanu, który jednocześnie będzie pełnił funkcję stolika i schowka na poduszki i materace.
Moda, wygoda, design
W przypadku mebli na taras, do ogrodu czy na basen funkcjonalność jest równie ważna jak wygląd. Charakterystyczne rattanowe plecionki są o wiele subtelniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie niż plecionki z wikliny. Ich misterna struktura sprawia, że rattanowe meble równie dobrze prezentują się w salonie jak i na zewnątrz: na tarasie czy w ogrodzie. Jeśli jednak kupujemy meble ogrodowe z rattanu, wikliny lub drewna musimy liczyć się z tym, że ich użytkowanie na zewnątrz będzie wiązało się z częstymi naprawami, okresową konserwacją oraz koniecznością przechowywania ich zimą w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli marzą nam się leżaki ogrodowe, krzesła i stół, którym nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi, lepiej kupić meble z technorattanu.